• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kuantumzeka.ugur
 • https://plus.google.com/kuantumzeka/posts
 • https://www.twitter.com/kuantumzeka
KUANTUM ZEKA ÇIKTI
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
TWİTTER'DA TAKİP EDİN
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN

ÇOK OKUNANLAR

 • 14- HAZ DUYGUSUNU ERTELEYEBİLMEK - 17/08/2016
 • HAZ DUYGUSUNU ERTELEYEBİLMEK  Uzun zamandır, psikoloji alanında popüler bir deney olan ‘Zevki Erteleme Testi’ olarak da bilinen, ‘Marshmallow Testi[1] ile hazzı erteleyebilmenin, başarı üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.

  Bu deneyde, küçük yaştaki çocukların önüne bir tane şeker konuluyor ve verilen bu şekerlemeyi hemen yiyebilecekleri ya da 20 dakika bekleyerek ikinci bir şekerlemeye hak kazanabilecekleri söyleniyor.

  Çocuklardan bazıları şekerlemeyi hemen yiyorlar; ancak bazıları ise daha fazlası için şekerden alacakları hazzı erteleyerek beklemeyi tercih ediyorlar. Bu testte çocuklarının kendilerini kontrol etme ve duygularını yönetme becerileri ve kişinin istediği bir şey için sabır göstermesi, yani ‘zevki geciktirmesi’ kavramları ön planda tutulmaktadır. Aynı zamanda irade ve öz disiplin kavramları da bu anlamda önemli yer tutmaktadır.

  Deneyin amacı; haz duygusunu erteleyebilen bireylerin, gelecekte bundan nasıl etkileneceği yönündedir. Bu ve yapılan diğer benzeri araştırmalarda, zevki erteleyebilen bireylerin gelecekte daha uyumlu ve güvenilir; akademik ve sosyal olarak da daha başarılı olduğu yapılan takip ve raporlarla kanıtlanmıştır.

  Günümüzde iç disiplinini, iç motivasyonunu ve etkili odaklanmalarını sağlayabilen bireyler bu konuda oldukça başarılıdır. Yapmaları gereken işleri daha cazip veya eğlendirici işlere tercih etmezler.

  Başarının ilk kuralı konsantrasyondur. Bütün enerjiyi bir noktaya
  yönlendirip etrafa bakmadan o noktaya kilitlenmek gerekir.
  - William Mathews

  Burada, ‘hayattan zevk almamalı mıyım?’ gibi bir sonuç çıkarmamalıyız. Bu konudaki kilit nokta; yapılması gereken görevler ve işlerle ilgilidir. Yaşam içerisinde odak noktasını farklı konulara kaydırmamayı, şekerlemenin sembolize ettiği zevk alınan aktiviteleri belirli bir süre boyunca engellemek ya da erteleyebilmek amaçlanmaktadır.

  Bireylerdeki odaklanamama sorunları da tam burada başlamaktadır. Bu açıdan belirli bir süre hazzı erteleyebilmek, kendini kontrol edebilmek, irade oluşturabilmek ve göreve odaklanmak gerekliliği unutulmamalıdır.

  Eğitimci ve Yazar UĞUR KALKAN
   

  [1] İlk olarak 1960’lı yıllarda psikolog Walter Mischel tarafından Colombia Üniversitesi’nde uygulanan ‘Marshmallow Deneyi’ dört yaşlarındaki çocuklara şekerleme vererek yapılıyor.