• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kuantumzeka.ugur
 • https://plus.google.com/kuantumzeka/posts
 • https://www.twitter.com/kuantumzeka
KUANTUM ZEKA ÇIKTI
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
TWİTTER'DA TAKİP EDİN
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN

ÇOK OKUNANLAR

 • 13- SİSAL - 17/08/2016
 • SİSAL


  Amerika Kıtası’nın en verimsiz topraklarında, rüzgarlı ve aşırı sıcaklarda yetişmeye çalışan ‘sisal’ adındaki bir bitki türü, insanlığa zorluklarla mücadele konusunda ilham kaynağı olmuştur.
  Bu bitkinin yaprakları; tekstil sanayisinde ve gemi halatı yapımında kullanılan sağlam ve çok değerli olan elyafın hammaddesidir. Bu yüzden Amerikalılar daha fazla elyaf üretebilmek için sisal bitkisini daha uygun şartlarda ve verimli topraklarda üretmeyi deniyorlar. Bir müddet sonra bitkinin içinde elyaf bulunan yaprakları eskisinden daha büyük ve sağlıklı oluyor. Ancak o büyük yaprakların içinde elyaf bulamıyorlar.

  Yapılan araştırmalarla anlaşılıyor ki bitkinin kötü olarak nitelenen koşullarla, aşırı güneş ve rüzgarla mücadelesi lifli yapısını meydana getiriyor.

  Çoğu zaman dışarıdan zorluk olarak görülen süreçler insanların gelişimini ve içindeki potansiyeli çıkarması açısından önemlidir. Yapılan müdahaleler genellikle ters etki yapar. Çünkü ‘ruhun’ veya ‘öz’ün gelişimi bedenin gelişimi ile orantılı gitmez. Rahat ve kolay koşullar ataleti, durağanlığı oluşturur.

  Söylediğim ‘zorluklar ve sıkıntılar bu dünyanın bir gerçeğidir ve ruhsal olarak gelişebilmemiz açısından da zorluklarla mücadele gereklidir.’ sözünü tekrarlayarak zorluklardan kaçmamanızı ve vazgeçmemenizi önemsiyorum.

  Hayatta siyah ve beyaz kadar net durumlar yoktur. Ayrıca siyahın olduğu gibi beyaz da hayatlarımızın gerçeğidir. Her şey zıtlıklarla var olmuş ve iyinin değeri ancak kötüyü tatmakla anlaşılabilmektedir.

  Bu açıdan olumsuz yaşantıların ardından umutsuzluğa düşmek yerine olabildiğince pozitifte kalmak tercih edilmelidir. Bunu yaparken de duyguları bastırmadan olumsuzlukla yüzleşmeli ve duygusal direnç göstermemeliyiz. Duyguları bastırarak direnç göstermek hayatımızı daha da zorlaştıracak ve bocalamalar başlayacaktır.

  Eğitimci Yazar Uğur KALKAN