• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kuantumzeka.ugur
 • https://plus.google.com/kuantumzeka/posts
 • https://www.twitter.com/kuantumzeka
KUANTUM ZEKA ÇIKTI
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
TWİTTER'DA TAKİP EDİN
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN

ÇOK OKUNANLAR

 • 9- SEVGİNİN GÜCÜ - 17/08/2016
 • Sevginin Gücü


  Sevgi insanları iyileştirir. Hem sevenleri hem de sevilenleri

  - Dr. Karl Menninger

              Sevgi doğal,  içten ve sağlıklı olarak paylaşılması gereken, paylaşıldıkça büyüyen bir duygudur. Bu duygu bedensel ve ruhsal açıdan olduğu kadar bireysel ve toplumsal barış açısından da önemli sonuçlar doğurur.

              Kişisel görüşüm, ‘sevgi’ duygusunun dünyada en ihtiyaç duyulan; ancak tam olarak içini dolduramadığımız bir kavram olduğu yönün-dedir. ‘Ne kadar insan varsa o kadar anlam vardır.’ önermesi ile in-san sayısıyla orantılı olarak farklı sevgi anlamlandırmaları karşımıza çıkmaktadır.

  İnsan bilmediğini göremez.

  - Alman Atasözü

              Tam burada kendi babasının yanında bebeğini kucağına dahi alıp sevemeyen babalar, kendi babasından sevgi görmediği için ancak çocuğu uyurken sevebilen babalar, eşine sevgisini ifade etmenin eziklik olduğuna inanmış insanlarımız ve saygıyla sevgiyi birbirinden ayıra-mayan niceleri gibi binlerce örnek verilebilir.

              Bu kişilerin tamamı, ne yazık ki, zihinlerindeki yanlış inanç kalıplarıyla doğru bir sevgi tanımlaması yapamayacaktır. Sonuçta ortaya çıkacak durum, bu duyguyu yanlış anlamlandırmalarına ve yanlış davranışlar geliştirmelerine neden olacaktır.

              Sevgi gibi soyut bir kavramın ortaya çıkartılması, yani somut olarak gösterilmesi gerekir. İyileştirici gücünün farkına vararak bir an önce hayatımıza sokmalıyız. Bunun da hiçbir mazereti olmamalı ve çevremize, çocuklarımıza hatta kendimize bile bu haksızlığı yapma-malıyız.

              Burada da bakış açılarımızı değiştirerek sevgi kavramını farklı açılardan değerlendirebilmeliyiz. Sevgi ile ilgili farkındalık süreçlerimizi arttırarak inanç kalıplarımızı düzenlemeli veya değiştirmeliyiz.

  Eğitimci ve Yazar UĞUR KALKAN