• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kuantumzeka.ugur
 • https://plus.google.com/kuantumzeka/posts
 • https://www.twitter.com/kuantumzeka
KUANTUM ZEKA ÇIKTI
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
TWİTTER'DA TAKİP EDİN
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN

ÇOK OKUNANLAR

 • 1- OKUMA KÜLTÜRÜ VE HIZLI OKUMA - 31/08/2014
 •                            OKUMA KÜLTÜRÜ VE HIZLI OKUMA


  "Kitapları seviyor musunuz öyleyse
  hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir."
  - Jules Chore
   
     Ülkemizde temel sorun ‘okuma alışkanlığı’ olsa da ben bunu es geçip ‘anlayarak hızlı okuma’ konusunda beceri kazanmanıza yardımcı olacak bilgiler vereceğim. Ancak okuma eylemini yerine getirmeyen bireylerin hızlı okuyamayacağını da belirtmeliyim. Öncelikle burada yapılması gereken ilk şey, okuma alışkanlığını kazanmak adına, irade oluşturmaktır.
     Kitap okumaktan haz almıyorsanız bile, farklı işlere duyduğunuz isteklerinizi bir müddet iradenizi zorlayarak okuma eylemine yöneltmeniz, alışkanlık kazanmakta size yardımcı olacaktır. Burada devreye iç disiplin girmeli ve okumanın zorunluluğunu göz önüne alarak irade oluşturmalısınız. Ben de etrafımda, öğrencilerimde kitap okumasını seven çok kimse görmüyorum. Bu insanlarımızın ortak derdi. Bu sorun ülkemizde hep vardı ve iç disiplini öğrenemezsek hep var olmaya devam edecektir. Bununla birlikte okumamak başarısızlık ve mutsuzluğu da beraberinde getirecektir.
     Okuma alışkanlığı ailede ve okulda ne yazık ki tam olarak oluşturamadığımız bir konudur. Bunun nedenini de eğitim sistemimizdeki yanlışlıklara bağlıyorum. Tabi ki sosyal öğrenme, yavaş okuma, bilgiye değer vermeme, teknolojinin kötüye kullanılması, hayat boyu öğrenmenin önemini kavrayamama, tembelliği karakter haline getirme gibi birçok nedeni de sayabilirim.
     Günümüzde bilgiye en doğru olarak ulaşma kaynağı kitaptır. Sanal ortamda paylaşılan bilgilerin geçiciliğinin ve yanlış olma durumunun yanında; kitapların kalıcı bir eser olma özelliği ve yazarlarının arkasında durma zorunluluğu bilgiyi okuma eylemini günümüzde daha önemli kılıyor. Sonuç olarak okumak zorundayız hem de çok okumalıyız. Bilginin değişen doğası gereği öğrenmeyi bırakmamak adına okumalıyız.

   

  Okumayı bilen bir kimse; kendini yüceltme, çok yönlü olabilme;
  yaşamını ilginç, üstün ve kusursuz yapabilme gücüne de sahip demektir.
  - Aldous Huxley

   

     Şimdi hızlı okumanın insanlar için neden önemli olduğu daha rahat anlaşılıyordur umarım. Zamanın kısalığı göz önüne alınırsa ve dünyada bunca okunacak şey varken yavaş okuma ve beraberinde az anlama meselesi bizleri hızlı okumayı öğrenmeye itmektedir. Öğrenme diyorum; çünkü yavaş ya da hızlı okuma öğrenilen bir durumdur. Bizim yapmamız gereken yavaş okumamıza neden olan alışkanlıklarımızı unutmak ve hızlanmamızı sağlayacak yeni okuma alışkanlığını edinmek olacaktır.


     Uğur KALKAN / Eğitimci - Yazar

    * Uğur KALKAN’IN Hayat Boyu Başarı ve Mutluluk İçin - Kuantum Zeka adlı kitap çalışmasından…